Celta Sertifikası (Diploması) Nedir ve Nasıl Alınır?

Danışmanlarımız sizi bilgilendirsin?

Eğitim Tercihleriniz

CELTA sertifikası, İngilizce’yi yabancı dil olarak öğretebilmek için gereken bir yeterlilik belgesidir. “Yetişkinlere İngilizce Öğretimi Sertifikası” anlamına gelen CELTA, dünya çapında en çok tanınan ve kabul edilen İngilizce öğretimi sertifikasıdır. Okullar tarafından en sık talep edilen yeterliliktir. CELTA eğitimi, pratik teknikler geliştirmeye odaklanır ve size öğretmeye başlamanız için ihtiyaç duyduğunuz güveni verecek öğrenci gruplarıyla yüz yüze veya çevrimiçi olarak pratik yapmanızı sağlar.

Celta Sertifikası (Diploması) Nasıl Alınır?

CELTA sertifikasını almak için bu eğitimi veren kurumlara kayıt olmanız ve eğitimi başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. Bu eğitimlere katılmak için öğretmenlik deneyiminizin olmasına gerek bulunmamaktadır. Çok az deneyimli veya deneyimsiz bir İngilizce öğretmeni de bu eğitimi alarak CELTA sertifikası alabilmektedir. Bu eğitim dünyanın birçok yerinde akredite kurumlar tarafından sağlanmaktadır. Eğitimler Cambridge Üniversitesi gözlemcileri tarafından yakından takip edilir ve sertifika Cambridge Üniversitesi tarafından verilir.

Ayrıca bakınız: Avustralya Dil Okulları

TESOL ile CELTA Sertifikası Arasındaki Farklar Nelerdir?

CELTA, ‘Yetişkinlere İngilizce Öğretimi Sertifikası’ anlamına gelirken; TESOL, Diğer Dilleri Konuşanlar için İngilizce Öğretimi anlamına gelmektedir. Bir TESOL sertifikası veya TESOL sertifikası almak, sizi hem ABD’de hem de farklı bir ana dili olan insanlara İngilizce öğretilen denizaşırı ülkelerde öğretmenlik yapmak için gereken donanımı sağlar.

Celta Sertikası (Diploması) Nedir ve Nasıl Alınır
Celta Sertikası (Diploması) Nedir ve Nasıl Alınır

CELTA Sertifikası Ne Kadar Sürede Alınır?

CELTA sertifikasını alma süresi eğitim veren kurumun ders programına bağlı olmakla birlikte eğitimler 4-7 hafta kadar sürebilmektedir. Genellikle haftanın 5 günü sabah saatlerinden akşama kadar yoğun şekilde düzenlenen yüz yüze programlarda eğitim 4 hafta kadar sürmektedir. Öğrencilere bu süreçte İngilizce öğretimini başarıyla gerçekleştirmelerini sağlayacak çok kapsamlı bir eğitim verilir. Bu eğitimi başarıyla tamamlayanlar CELTA sertifikasını almaya hak kazanır.

CELTA Sertifikasının Ücreti Ne Kadar?

CELTA sertifika ücretleri başvurduğunuz tarihe, eğitim alınacak zamana, eğitimin part-time/full-time olması, online veya yüz yüze olması gibi durumlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Online eğitimler ortalama 1500€ iken, yüz yüze eğitimler 2000€ civarlarında olabilmektedir.

CELTA Sertifikası Türkiye’de Geçerli mi?

CELTA sertifikasının tüm dünyada geçerliliği bulunmaktadır. Bu eğitimi başarıyla tamamlayıp sertifikayı aldığınız durumda yurt dışında İngilizce öğretmenliği yapabilirler. Türkiye’de ise yaptığınız başvurularda bu eğitim sizin diğer adaylar arasında fark yaratmanızı sağlar. Özellikle bu eğitimi İngiltere gibi prestijli ülkelerde almak sizi diğer adaylar arasında öne çıkaracaktır.

CELTA Sertifikası Örneği

CELTA sertifikasının neye benzediğini görmek isteyenler için, dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’nin CELTA Sertifikası örneğini görebilirsiniz.

cambridge üniversitesi CELTA sertifikası örneği
cambridge üniversitesi CELTA sertifikası örneği

Bunlarda İlgininizi Çekebilir!

avustralya para birimi

Avustralya’da Asgari Ücret Ne Kadar? (Güncel 2023)

Avustralya’ya öğrenci olarak gittiğinizde yasal olarak çalışma izniniz bulunmaktadır. Avustralya’da asgari ücret saatlik olarak hesaplanmakta ve maaş ödemeleri haftalık olarak yapılmaktadır. 1 Temmuz 2022’den beri

Akın Baran Avustralya Dil Okulu Öğrenci Görüşü

Akın BARAN – Sydney / Avustralya

Uzun zamandır hayalim olan ve gerçekleştirmek istediğim yurtdışı macerasına Avustralya Brisbane’ı seçerek başlayarak ne kadar doğru ve isabetli bir kara verdiğimi şimdi daha iyi anlıyorum.

TOEFL Kayıt Merkezi

Dünya çapında en çok kabul gören İngilizce seviye ölçme sınavlarından biri TOEFL’dır. TOEFL Sınavı’ndan alacağınız skora bağlı olarak birçok üniversite programına, diploma programına başvuru yapabilir

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz