Danışmanlarımızdan  Ücretsiz Bilgi Alın

Eğitim Tercihleriniz
Avustralya’da Lisans Eğitimi

Avustralya’da Lisans Eğitimi (Avustralya’da Üniversite)

Avustralya’da lisans eğitimi, sosyal bilimlerde 3 yıl, mühendislik için 4 yıl sürmektedir. Avustralya’da toplam 39 üniversite bulunmaktadır ve çok sayıda yabancı öğrenci kabul edilmektedir. Sadece iki üniversite, Notre Dame University ve Bond University özel üniversite statüsündedir. Diğer 37 üniversite devlet üniversitesi olup, eyalet yönetimleri ya da merkezi hükümet tarafından finanse edilir. Avustralya’da eğitim yılı Kuzey Yarımküre’den farklı olarak şubatta başlar. Haziran ayında Türkiye’de eğitim yılını tamamlamış öğrencilere bu 6–7 aylık ara İngilizce bilgilerini tazelemeleri için iyi bir fırsat yaratmaktadır. Şubat ayından aralık ayına kadar süren eğitim yılında birçok program için son başvuru tarihleri ekim ayı içerisindedir. Bazı üniversite ve meslek okulları iki dönem arasında da öğrenci kabul eder.

Avustralya üniversitelerinin kalitesi tüm dünyaca kabul edilmiştir. Türkiye’deki devlet kurumları da Avustralya üniversitelerinin üstün standartlarını kabul etmiştir ve YÖK( Yüksek Öğretim Kurumu) tüm Avustralya üniversitelerinin lisans ve master derecelerini tanır.

– Yüksek standartta dünyaca tanınan diploma imkânı sunar.

– Eğitim ve yaşam olanakları son derece ekonomiktir.

– Avustralya’da bulunan kurumlar öğrencilerinin kültürel ve dini ihtiyaçlarına duyarlıdır ve yeni ortamlarına uyum sağlamalarında destek    olurlar.

– Avustralya, suç ve politik huzursuzluğun en düşük düzeyde olduğu, güvenli bir ortam sağlar.

– Öğrencilerin eğitim gördükleri süre içerisinde, çalışma olanakları da vardır. Okul dönemleri boyunca haftada 20 saat, tatillerde tam gün çalışabilirler.

– Öğrenciler eğitim görmeye başlar başlamaz çalışma izni kazanmış olurlar.

– Avustralya kanunları yabancı öğrencilere sunulan kursların yüksek standartta olmasını temin eder ve kurs ücretlerini garanti altında tutar. Yabancı öğrencilere yönelik kursların mutlaka onaylı ve kayıtlı olmaları gerekmektedir.

-Avustralya, lisans eğitiminde sahip olduğu yüksek standart ve gelişmelere önem veren yenilikçi yapısıyla her yıl on binlerce yabancı öğrenciyi kendisine çekmektedir. Kıtadaki üniversiteler akla gelebilecek hemen her dalda lisans ve lisansüstü eğitim vermektedir.

Yabancı öğrencilerin yarıdan fazlası işletme, iktisadi ve idari bilimler sahalarında eğitim görmektedir.

Avustralya üniversitelerinin dünya çapında edindikleri şöhretin başlıca sebebi, akademik personelin dünyanın çeşitli bölgelerindeki üniversitelerden geliyor olmalarıdır. Bu durum, eğitime uluslararası bir anlayış getirmenin yanında ders ortamının kültürel zenginliğini de artırmaktadır. Yabancı öğrencilerin yarısından fazlası işletme ve iktisadi ve idari konularda öğrenim görmektedir. Diğer popüler konular ise sırayla, mühendislik, teknik ve bilimsel konular, sanat, sosyal bilimlerdir.

Üniversiteler, eyalet ve federal yasalar dahilinde kurulmuştur ve yerel topluluk ve üniversiteden temsilcilerin bulunduğu bir meclis veya senato tarafından yönetilmektedir. Federal hükümet, Avustralya’nın iki özel üniversitesi olan Bond ve Notre Dame University dışındaki bütün üniversiteleri finansal olarak desteklemektedir.

Avustralya üniversitelerine kabul edilmek için belli bir akademik ortalama ve İngilizce yeterlilik konusunda iyi bir standarda sahip olmak gereklidir. Üniversiteye giriş şartları her kurum tarafından ayrı ayrı belirlenmektedir. Hukuk ve Tıp gibi belli konularda üniversite eğitimi görmek isteyenlerin oldukça rekabetçi bir ortamda iyi akademik ortalamalara sahip olmaları durumunda kabul edilme şansları vardır.

Bazı üniversiteler lisans eğitimine başlayabilmek için alternatif bir yöntem olan hazırlık programları düzenlemektedir. (Foundation Studies Programme) Lisans eğitimi programlarının yıllık ücreti okula ve eğitim alanına göre değişmektedir. Okulların ücret durumu sosyal bilimlerde yıllık 13-23 000 AU$, teknik ve mühendislik konularında 18-28 000  AU$, tıp alanında ise 35-45 000 AU$ arasında değişmektedir. Lisans sonrası üniversite programlarına kabul edilmek için lisans derecesine ve araştırma yeteneğine sahip olmak gibi şartlar gerekir. Bazı durumlarda iş tecrübesi de dikkate alınmaktadır.

Hazırlık yılı yabancı öğrencilere kendi ülkelerinde gördükleri öğrenimden Avustralya’daki üniversite öğrenimine zorlanmadan geçişleri için gerekli olan bilgi ve becerileri sağlamaya yöneliktir.  Hazırlık yılının içerikleri dallara ayrılmıştır, örneğin “İşletme” veya “Mühendislik” “IT-Computing” gibi. Size hazırlık yılı öneren üniversiteler daha sonra gireceğiniz bölümde geçici bir yer ayırırlar.

Hazırlık yılının diğer bir avantajı notları düşük öğrencilere kabul şansı vermesidir.

Avustralya üniversitelerine kabul edilmek için belli bir akademik ortalamaya ve İngilizce yeterlilik konusunda iyi bir standarda sahip olmak gereklidir. Üniversiteye giriş şartları her kurum tarafından ayrı ayrı belirlenmektedir. Veterinerlik,Tıp ve Diş hekimliği gibi belli konularda üniversite eğitimi görmek isteyenlerin oldukça rekabetçi bir ortamda iyi akademik ortalamalara sahip olmaları durumunda kabul edilme şansları vardır.

Avustralya’da bir çok üniversite artık Türkiye 12 yıllık sisteme geçtiğinden foundation istemeden kabul vermektedir. Öğrencilerin yine de iyi bir ortalamayla başvuru yapmaları şanslarını arttıracaktır.

Avustralya’da Üniversite Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
• Diploma (ilk başvuru için henüz okuyan öğrencilere gerekli değildir)
• Lisedeki notlarınızın dökümü (transkript)
• İngilizce yeterlilik sınavı sonucu genelde IELTS veya TOEFL sınav sonucu istenmekte(Bir çok üniversitenin İngilizce sınavı tarafımızca yapılmaktadır)
• Niyet Mektubu (Statement of Purpose)
• Gerekiyorsa Portfolyo (Sanat ve dizayn bölümleri için)
• Bazı kurumlar standart bir sınava girmenizi isteyebilir.

Anlaşmalı Olduğumuz Avustralya Üniversiteleri

Öğrenci Yorumları

Avustralya'da Eğitim İçin Doğru Adres

Şimdi Başvur Fırsatları Kaçırma.

Danışmanlarımız sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

12

Yıllık Deneyim

%100

Müşteri Memnuyeti

120

Anlaşmalı Okul

Biz Sizi Arayalım

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Bilgileriniz
Eğitim Tercihleriniz