...

Avustralya Hakkında Genel Bilgiler

Danışmanlarımızdan  Ücretsiz Bilgi Alın

Eğitim Tercihleriniz
Avustralya hakkında Genel Bilgiler Img

Eğitiminizi tatile dönüştüren cennet köşesi Avustralya, her yıl BM tarafından “en yaşanılır 5 ülkeden biri” olarak seçilir. 20 milyonu aşkın sıcakkanlı halkı, doğal güzellikleri, trafik problemlerinin yaşanmaması, bahçeli ve müstakil konutları, düşük suç oranına sahip olması, tropikal iklimi sayesinde her tür spor ve eğlence olanağının sunulması kısaca yüksek yaşam standartlarına sahip olması sonucu 2013 yılı içerisinde dünyanın en mutlu ülkesi olarak nitelendirilmiştir.

Gökdelenlere yeşili feda etmemiş; ne renkleri, ne de zevkleri para kazanma telaşında kaybetmemiş bir ülke. İşinden çıkıp kumsallardaki dalgaları sörf tahtasıyla okşamaya giden insanların etrafınızda olmalarından siz de keyif duyuyorsanız, doğru yerdesiniz. Çünkü Avustralya hem güneşinin sıcaklığı, hem havasının temizliğiyle hayatı tatile dönüştürmeyi başarmış bir cennet köşesi..

Avustralya’nın eski ve yeniyi birleştirmesindeki başarısı ve çok çeşitli milletlerden oluşan bir nüfusa sahip olması, Avustralya’ya giden yabancılara önyargı ile yaklaşılmasının aksine onların “çok kültürlü dokunun bir parçası” olarak kabul edilmelerini sağlar. ABD ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerle eğitim kalitesi açısından kıyaslandığında aynı niteliklere sahip olduğu halde eğitim ücretleri bu iki ülkeye nazaran daha ucuzdur. Dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında, devletin eğitime ayırdığı bütçe göz önüne alınırsa Kanada ile birlikte en ön sırada yer almaktadır.

Avustralya’da dil eğitimi ayrıca önemli bir yer teşkil etmektedir. Avustralya Dil Okulları ve Avustralya Dil Okulları Fiyatları 2023 için detaylı bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Avustralya Hakkında

Merak Ettikleriniz

Başkent

Canberra

En Büyük Şehir

Sidney

Resmi dil

İngilizce

Devlet

Anayasal monarşi (federal)

Tarih ve Toplumsal Yapı

Avustralya tarihi 40.000 yıllık yaşam geçmişine sahip olan yerli halkının ( Aborjinler ) etnik ve kültürel yapısına kattığı zenginliğin yanı sıra dünyanın her yanından yaklaşık 20.000 yıl öncesinden başlayarak göç etmiş insanların kültürleriyle de beslenmiştir ve bunun sonucunda dünyanın “en çok kültür çeşitliliği “ ne sahip olan ülkesi haline gelmiştir. Ülke keşfedildikten kısa bir süre sonra 26 Ocak 1788’de beyaz göç başlamıştır ve adaya ilk olarak 2/3′ü mahkûmlardan oluşan 1000 kişi gemi ile bugünkü Port Jackson’a getirilmiştir. Bu seferin sebebi İngiltere’nin hapishane mahkûmları için yeni yerler araması ve böylece mahkumları ucuz iş gücü olarak kullanmayı istemesi idi. Bu tarih günümüzde Avustralya Günü olarak kutlanmaktadır ve resmi tatildir. Zaman içinde adanın nüfusu artmış ve kentler kurulmuştur. İlk filonun adaya ayak bastığı yer bugünkü Sydney’dir. İngiltere hükümeti, koloninin kalkınmasını sağlamak amacıyla nitelikli insanlarında Avustralya’ya yerleşmelerini teşvik ederek 4 yıl boyunca 10.000′den fazla kişinin yolculuk masraflarını üstlenmiştir ve 2 yıl boyunca ucuz işgücünden faydalanmıştır. Göç süreci sonunda gelenler, okuma-yazma bilen iyi yetişmiş, idealist ve girişimci kişiler olduğundan ekonominin gelişmesinde aktif rol oynayarak Avustralya’nın kısa sürede İngiltere İmparatorluğu’nun en zengin ve önemli kolonilerinden biri haline gelmesini sağlamışlardır.

Ekonomi

Avustralya ekonomisinde tarım ve hayvancılık çok önemlidir. Dünyanın en büyük yün üreticisi olan Avustralya, büyük ölçüde et, günlük ürünler, tahıl, meyve, sebze ve şeker ihtiyacını karşılamaktadır.

Avustralya enerji kaynakları ve mineraller açısından zengindir. Dünyanın en büyük kömür ve elmas ihracatçısıdır.

Avustralya’da kimya , elektronik, gıda ve madencilik önde gelen sektörlerdendir.Eğitime de sektör olarak çok önem veren Avustralya, bilim adamları, uzay teknolojisi, tıp, bilgisayar ve mühendislik alanlarında da ileri seviyede araştırmalar yapmaktadır.

Avustralya ekonomisi, Amerikan ekonomisiyle benzerlikler göstermektedir. İmalatın ekonomide %14′lük bir yeri varken, madencilik, ziraat, ormancılık ve bankacılığın %4′lük bir payı bulunmaktadır.

Avustralya, ihracatının yaklaşık beşte birini Asya’ya yapmaktadır. Japonya, Avustralya’nın toplam ihracatının neredeyse dörtte birini satın almaktadır. Amerika ise, Avustralya’nın ithalatta en büyük kaynağıdır. Avustralya ithalatının yaklaşık beşte biri Amerika’dan yapılmaktadır.

İklim

Avustralya’nın iklimi farklı bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Avustralya’da Mayıs’tan Ekim’e kadar kıştır, Temmuz’da ise hava sıcaklığı ülke genelindeki en düşük seviyededir. Sıcaklıklar bölgeye göre -5 derece ile 30 derece arasında farklılık gösterir. Avustralya’da Kasım’dan Nisan ayına kadar ise yaz mevsimi yaşanır ve ortalama sıcaklık 15-35 derece arasında seyreder.

Para Birimi

Para birimi Avustralya Doları’dır(AUD).Son zamanlarda Amerikan doları ve Euro’daki hızlı artış sonucunda iyi bir ikinci seçenek olmuştur. Avustralya’ya girişte 10.000 AUD’ nın üzerinde döviz getiren kişiler, bu durumu gümrükte bildirilmek zorundadır. Visa , Mastercard , Diners Club ve American Express kredi kartları kullanılabilmektedir.

Resmi Dil

Resmi dil İngilizcedir. Avustralya’ya göçmen olarak başvuranların çoğundan İngilizce sınavında yeterlilik göstermeleri beklenmektedir. Vize için bu koşulun şart koşulmaması halinde ise İngilizce bilmek ülkeye uyum sağlamayı kolaylaştırıcı etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Lisanı öğrenmek veya geliştirmek için devlet kursları veya özel dil okulları tercih edilebilmektedir.

Saat Farkı

Avustralya’da 3 farklı zaman dilimi bulunmaktadır. Türkiye’de kış saatine geçildiğinde Avustralya’nın bazı kesimlerinde yaz saatine geçilmektedir. Tüm eyaletler yaz-kış saati uygulamasına uymadıkları için Avustralya’nın çeşitli şehirleri ile Türkiye arasındaki saat farkı yılın değişik zamanlarında artıp azalabilmektedir.

Ulaşım

Avustralya’ya uçuşunuzu ülkenin yerel havayolu ile gerçekleştirebileceğiniz gibi diğer pek çok havayolunu kullanarak da Türkiye – Avustralya  (Asya ülkelerinden aktarmalı olarak) seyahatinizi gerçekleştirmek mümkündür ve daha ekonomiktir. Uçuş süresi, aktarma noktası ve kullanılan havayoluna bağlı olarak ortalama 18–23 saat arasında değişmekte ve aktarmalarla 32 saate kadar çıkabilmektedir. Avustralya ulaşımı hakkında daha fazla bilgi almak için içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Sağlık Hizmetleri

Avustralya’ya göçmen ya da öğrenci olarak gidecek kişiler sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Turist olarak gidenlere ise isteğe bağlı olarak seyahat sigortası yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Öğrenci olarak gitmek isteyen kişilere ise Avustralya Hükumeti, ülkeye varmadan önce “Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortası “ (OSHC) yaptırmalarını şart koşar.

OSHC(Overseas Student Health Cover) Nedir?

Avustralya’nın, Yurtdışı Öğrenci Sağlık Sigortası (OSHC) adı verilen uluslararası öğrenciler için özel olarak tasarladığı bir sağlık sigortasıdır. OSHC, uluslararası öğrencilerin Avustralya’dayken ihtiyaç duyabilecekleri tıbbi ve hastane bakım masraflarını karşılamalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir sigortadır.

Bu sigorta Avustralya’ya öğrenci vizesiyle gelen uluslararası öğrenciler ve öğrenci ile birlikte seyahat eden aile bireyleri için  yaptırılması zorunludur.

OSHC-Yurtdışı Öğrenci Sağlık Sigortası ne zaman yapılır?

Vize başvurusu öncesinde yaptırılır ve tüm eğitim süresini kapsar. Sağlık sigortasının vize dosyasına eklenmesi zorunludur.

Kaldığınız süre boyunca, OSHC sizin ve ailenizin doktor ziyaretlerini, tedavi ambulans masraflarınızı  ve kısmi olarak da ilaçlarınızı karşılayacaktır.

OSHC Sigortası Nasıl Seçilir?

OSHC sağlık sigortasını eğitim kurumunuz aracılığıyla ayarlayabilir veya bir OSHC sigorta şirketinin web sitesinden online satın alabilirsiniz.

Hangi sigorta şirketlerinden OSHC satın alınabilir?

Şu anda, akademik kurumunuz aracılığıyla veya doğrudan kendi başınıza satın alınabilecek OSHC sunan 6 sigorta şirketi bulunmaktadır:

 • Australian Health Management
 • BUPA Australia
 • Medibank Private
 • Allianz Global Assistance (subcontracted by Lysaght Peoplecare)
 • nib OSHC
 • CBHS

OSHC ‘ nin Avantajları

 1. Muayene ücretlerinde %85’e varan indirimden faydalanma,
 2. Devlet hastanelerinde tedavi görme hakkı,
 3. Acil ambulans masraflarının karşılanması,
  Not: Avustralya’da bulunulan süre içerisinde;
 4. İlk 18 ayda veya daha önceden var olan sağlık sorunlarının tedavisini, psikoterapi masraflarını, diş  hastalıkları tedavilerini karşılamaz.

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.