Avustralya Öğrenci Vizesi Hizmeti

Danışmanlarımızdan  Ücretsiz Bilgi Alın

Eğitim Tercihleriniz

Avustralya Eğitim Dünyası olarak uzun yıllara dayanan tecrübemizle okul başvuru aşamasından, Avustralya’daki eğitiminiz sonlanana kadar olan tüm süreçte öğrencilerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu hizmet kapsamına vize başvurunuzun ücretsiz olarak yapılması da dahildir.
Avustralya Eğitim Dünyası olarak yetkin eğitim danışmanlarımızla öğrencilerimizin doğru evraklarla ve iyi bir niyet mektubuyla vize başarısını arttırabileceğine inanıyoruz. Öğrencilerimizin vize başvurusu öncesinde sunduğu belgeler tarafımızca kontrol edilir ve gerekli yönlendirmeler yapılır. Belge hazırlama aşamasından sonra vize başvurusunun yapılması ve tüm sürecin takibi ve aşama aşama bilgilendirmesi Avustralya Eğitim Dünyası tarafından yapılmaktadır.

AVUSTRALYA’DA EĞİTİM VE ÖĞRENCİ VİZESİ

Avustralya’da eğitim almayı seçmek, parlak bir geleceğe doğru atılan heyecan verici bir adımdır. Avustralya verdiği kaliteli eğitim, sunduğu birinci sınıf eğitim ve araştırma imkanları ve verdiği dünya çapında geçerli diplomalar ile uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği eğitim destinasyonlarından biridir.

Avustralya’da İngilizce öğrenebilir, seçkin ve dünya sıralamalarında(ranking) en üstlerde yer alan  üniversitelerinde lisans, yüksek lisans veya PhD eğitimi alabilir, sektörel pratik becerilere odaklanan,  güncel eğitim içeriği ile TAFE kolejlerinde sertifika ve diploma programlarına devam edebilirsiniz.

Uluslararası öğrencilerin Avustralya’da okumak için Avustralya öğrenci vizesine(Subclass 500) başvurmaları gerekir.  Avustralya’da eğitim almak isteyen 6 yaş ve üzerindeki tüm öğrencilerin bu vize türüne başvurması gerekiyor.

Eğer Avustralya’da  eğitim alacak öğrenci 18 yaş altındaki öğrencinin ebeveyni, yasal koruyucusu veya akrabası iseniz, Subclass 590 (Student Guardian Visa) vizesine başvurabilirsiniz.

Eğer Avustralya’da 12 haftaya kadar kısa süreli eğitim alacaksanız, turist vizesine (Subclass 600) başvurabilirsiniz; ancak bu vize türünde yasal çalışma iznininiz olmayacaktır.

Doğru ve başarılı bir öğrenci vizesi(subclass 500) başvurusu yapabilmeniz için vize işlem süresi, vizeye uygunluk ve vize ücretleri ile ilgili bütün bilgileri aşağıda sizin için derlediğimiz kılavuzda bulabilirsiniz. Buna ek olarak, isterseniz Department of Home Affairs sitesinden veya bizlere ulaşarak da vize uygunluğunuz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Avustralya Öğrenci Vizesi (Subclass 500) Nedir?

Avustralya Öğrenci vizesi, Avustralya’da tam zamanlı öğrenci olarak, 5 yıla kadar bulunmanıza izin veren bir vize çeşididir. Bu vize ile;

• Size uygun bir eğitim programına katılabilirsiniz.

• İki haftada toplam 40 saat yasal çalışma hakkında sahip olabilirsiniz. (Bu süre 30 Haziran 2023 tarihine kadar haftada 40 saat olarak güncellenmiştir)

• Aile üyelerinizi beraberinizde getirebilirsiniz. (Eşiniz, partneriniz ve/veya 18 yaş altındaki çocuğunuz)

• Vizenize online olarak Avustralya içinden veya dışından başvuru yapabilirsiniz.

Vize başvuru süreçleri ve beklentileri zaman zaman kafa karışıklığına sebebiyet verebilir. Başvuru sürecinizi en az stresle ve hatasız olarak yönetmek istiyorsanız Avustralya Eğitim Dünyası ile iletişime geçebilirsiniz.

Avustralya Öğrenci Vizesine Başvurabilmeniz için Aranan Genel Şartlar Nelerdir?

• Başvuran kişinin en az 6 yaşında veya üzerinde olması gerekmektedir.

• Akredite bir okulda tam zamanlı bir eğitim programına kaydolduğunuzu Confirmation of Enrolment (COE) belgesi ile kanıtlamanız gerekmektedir.

• İngilizce seviyenizi gösteren belge sunmanız gerekmektedir. (Bu şart dil okulu başvuruları için geçerli değildir. Sertifika programları, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri alacaklar için geçerlidir.)

• Avustralya’da bulunacağınız süreyi kapsayan, aile üyeleriniz için de geçerli olan bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir(OSHC).

• Öğrenci vizesine başvuru yapacak kişi 18 yaşının altında ise, Avustralya’da kalacağı süre boyunca finansal destek, karşılama, konaklama, sağlık ihtiyaçları, sosyal yaşam gereksinimleri gibi orada yaşarken oluşabilecek tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğine dair tüm planlamanın yapılmış olması gerekmektedir.

• Avustralya’nın genel sağlık ve karakter gereksinimlerini karşılıyor olmanız gerekmektedir.

• Avustralya’ya sadece eğitim amacıyla gittiğinizi ve Avustralya’da sadece geçici bir süre kalacağınızı (GTE- Genuine Temporary Entry) kanıtlamanız gerekmektedir.

• Avustralya’da kalacağınız süre boyunca ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz miktarda parayı hesapta öğrenci veya sponsoru tarafından gösteriliyor olması gerekmektedir.

Öğrenci Vizesi ile Avustralya’da Çalışabilir misiniz?

Avustralya’da eğitim amaçlı bulunduğunuz süre boyunca, iki haftada toplam 40 saat, yani part-time olacak şekilde çalışma izniniz vardır. (Bu süre 2023 Haziran ayına kadar haftada 40 saat, yani full-time olacak şekilde güncellenmiştir. Konuyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.) Yasal çalışma saatleriniz dahilinde, saatlik 21.35 AUD’dan başlayan ücretlerle çalışabilirsiniz. Bu durum sizlere eğitim süreniz boyunca çalışarak yaşam masraflarınızı karşılama imkânı tanır. Özellikle çalışma izni vermesi sebebi ile Avustralya, yurtdışında eğitim almak için en çok tercih edilen ülkelerin başında gelir.

Not: ACT devlet okullarına kayıtlı uluslararası öğrenciler, akademik öğretim yılı boyunca en fazla 10 saat çalışabilirler.

Not: Avustralya’da turist vizesi (Subclass 600) ile 12 haftaya kadar kısa süreli eğitim almak isteyenler için yasal çalışma izni bulunmamaktadır.

Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Avustralya öğrenci (Subclass 500) Vizesinin sonuçlanma süresi 2 ile 12 hafta arasında değişmektedir. Bu süre vize başvuru yoğunluğuna bağlı olarak değişebilmektedir. Farklı vize türlerinin ortalama sonuçlanma sürelerini processing time for other sectors sayfası üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Avustralya Öğrenci Vizesini Nasıl Daha Hızlı Alabilirsiniz?

İngiltere’nin aksine, Avustralya Hükümeti vize değerlendirme süresini hızlandırmak adına herhangi ekstra bir prosedür uygulamamaktadır. Her vize başvurusu, başvuruyu yapan kişinin vize başvuru şartlarına uygunluğuna göre değerlendirilmektedir. Bu sebeple eksiksiz ve doğru bir başvuru yapmış olmanız önemlidir.

Öğrenci (Subclass 500) Vizesi için Başvuru Süreci Nedir?

• Vizenize online olarak Avustralya dışından veya mevcut vizenizi uzatmak için Avustralya içinden yine online olarak başvurabilirsiniz.

• Vizenize Avustralya dışından başvuruyorsanız, eğitiminizin başlangıç tarihinden en az 3 ay önce başvuru yapmanız tavsiye edilir.

• Avustralya içinden mevcut vizenizi uzatmak için başvuruyorsanız, herhangi bir terslik durumunda zamana ihtiyacınız olabileceğinden, mevcut vizenizin süresi dolmadan 4 hafta önce başvuru yapmanız stressiz bir başvuru için önemlidir.

• Document Checklist Tool sayfası üzerinden vize başvurunuz için ihtiyacınız olan belgeleri görüntüleyebilirsiniz. Liste yılda iki kere güncellenir,  bu nedenle vizeye başvuru yapmadan sistemi kontrol ederek, en güncel şekliyle vizeye başvuru yaptığınızdan emin olun. 

• Immi Account üzerinden hesap oluşturup belgelerinizi yükleyerek ve başvuru ücretinizi ödeyerek vize başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Not: Vize başvurunuzu bireysel olarak yapmanız tabii ki mümkündür ancak başvurunuzda herhangi bir eksik belge veya kendinizi ve amacınızı iyi ifade edememeniz vize reddi almanıza sebep olabilir. Bu nedenle vize başvuru sürecinizin yönetilmesini Avustralya Eğitim Dünyası’nın tecrübeli ve profesyonel danışmanlarına bırakabilirsiniz. Avustralya Eğitim Dünyası eğitim danışmanları size hem okul ve kurs başvuru ve kabul sürecinizde hem de vize başvurunuzun son güncel duruma göre yapılmasında profesyonel  destek sunacaktır. Avustralya öğrenci vizesi ve başvuru süreci ile detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Document Checklist Tool Nedir?

Document Checklist Tool, yani belge kontrol listesi aracı, sizlere ne gibi belgelere ihtiyacınız olduğuna dair bilgi verir. Bulunduğunuz ülkeyi ve eğitim alacağınız kurum bilgisini girerek ihtiyacınız olan kontrol listesini görüntüleyebilirsiniz. Eğer nerede eğitim alacağınıza henüz karar vermediyseniz, o kısmı boş bırakabilir veya “My provider is not listed.” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. 

Eğer bu bölümde İngilizce seviye bilginiz ve finansal durumunuz talep ediliyorsa, bu bilgilerin başvuru belgeleri arasında bulunduğundan emin olunuz.

Öğrenci (Subclass 500) Vizesi Başvuru Ücreti Nedir?

Öğrenci vizesi başvuru ücreti güncel olarak 660 AUD’dır. Her aile üyesi için ayrıca ücret talep edilmektedir. Tahmini ücreti Visa Pricing Estimator sayfası üzerinden hesaplayabilirsiniz.

Başvurunuza Kendinizden Başka Birini Dahil Edebilir misiniz?

Öğrenci vizesi başvurunuza aile üyelerinizi dahil etmeniz mümkündür(dependant). Bu üyeler, 

• Eşiniz/Partneriniz 

• 18 yaşın altındaki çocuklarınız olabilir

*Başvurunuza anne-babanızı veya başka bir akrabanızı dahil edemezsiniz. 

Sizinle Seyahat Etmeyecek Olsalar Bile Aile Üyelerinizi Vize Başvurunuzda Beyan Etmeli misiniz?

Avustralya vize başvurunuzda, sizinle seyahat etmeyecek bile olsalar, aile üyelerinizi vize başvurunuzda mutlaka beyan etmelisiniz.

Eğer başvururken konuyla ilgili herhangi bir beyanda bulunmazsanız, gelecekte aile üyelerinizin size katılmasını istediğiniz takdirde yeni bir öğrenci vizesi başvurusu yapmanız ve neden ilk başvurunuza eklemediğinizi açıklamanız gerekecektir. Bu durum, öğrenci vizeniz onaylandıktan sonra aile üyeniz olmuş kişiler için geçerli değildir.

Öğrenci (Subclass 500) Vizesi için Sağlık Sigortasına İhtiyacınız Var mı?

Öğrenci vizesine başvurabilmeniz için, siz ve aile üyeleriniz için orada bulunacağınız süreyi kapsayan, Overseas Student Health Cover (OSHC) olarak adlandırılan bir sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Ne tür bir sağlık sigortası yaptıracağınızdan emin değilseniz, OSHC sağlık sigortası sağlayıcıları sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, kalış süreniz hakkında fikir vermesi açısından Length of Stay for Student Visas sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Öğrenci (Subclass 500) Vizesi için IELTS Skoru Almanız Gerekli mi?

Avustralya’ya dil eğitimi almak için gidiyorsanız, herhangi bir İngilizce  sınav skoru sunma zorunluluğunuz yoktur. Ancak, Avustralya’da bir sertifika veya diploma programına katılacak veya lisans, yüksek lisans veya doktora eğitimi alacaksanız İngilizce yeterliliği sunmanız zorunludur. Sertifika ve diploma programları için IELTS puanı minimum 5.5; lisans programları için genellikle  IELTS 6.0, yüksek lisans ve doktora eğitimleri içinde minimum 6,5 ve üzeri olmalıdır. Eğer programa direkt başlayacak gerekli İngilizce yeterliliğini sağlayamıyorsanız, eğitim alacağınız üniversitenin veya kolejin akademik İngilizce programı ile temel okuyacağınız programla birleştirerek paket yapabilirsiniz.

İngilizce Dil Bilginizin Kanıtı Gerekiyorsa Sunmanız Gerekenler Nelerdir?

Aşağıda yazanlardan birini İngilizce bilginizin yeterli olduğuna dair sunmanız gerekmektedir:

• Başlayacağınız programın onayladığı bir İngilizce sınavından aldığınız puan (Bu puanı vize başvurunuzdan önceki 2 yıl içerisinde almış olmanız gerekmektedir.)

• Anadili İngilizce olan bir ülkede eğitim programını İngilizce olarak tamamladığınıza dair belge

• Bir muafiyet kategorisinde olmanız

Vizenizi Uzatmanız Gerektiğinde Ne Yapmanız Lazım?

Eğer Avustralya’da eğitim almaya devam etmek istiyorsanız, yeni bir öğrenci vizesine başvurmanız gerekmektedir. Eğitim durumunuza ve mevcut durumunuza göre en uygun programı seçmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Durumunuzla İlgili Bir Değişiklik Olduğunda Ne Yapmalısınız?

Durumunuzla ilgili herhangi bir değişiklik olması durumumda, Department of Home Affairs’i bilgilendirmeyi unutmayınız. Aşağıdaki durumlarla ilgili bir değişiklik olduğunda bilgilendirme yapılması gerekmektedir:

• Telefon numarası, e-posta adresi, ev adresi ve pasaport değişikliği

• İlişki durumu değişikliğiniz

• Ekonomik, sosyal, sağlık vs. durumları ile ilgili değişiklikler

• Çocuğunuzun olması

Eğitim Programınızı Değiştirmek İsterseniz Ne Yapmalısınız?

Vizenizin etkilenme ihtimali olduğundan dolayı, eğitim durumunuzla ilgili herhangi bir değişiklik olduğunda Department of Home Affairs’i bilgilendirmeniz gerekmektedir. Uygulamanız gereken adımları bu sayfadan görüntüleyebilirsiniz.

Vize Sonucunuzu Nasıl Öğrenebilirsiniz?

Vize başvuru sunucunuz, başvurunuz sırasında belirttiğiniz e-posta adresine yazılı olarak bildirilecektir. Bu bildiride şu bilgiler sunulacaktır:

• Vize onay numaranız

• Vizenizin sona erdiği tarih

• Vize koşullarınız

Vize onay belgenizin bir kopyasını Avustralya’da mutlaka yanınızda bulundurunuz.

Eğer vize başvurunuz reddedilirse, vize reddinizin sebebi ve kararın yeniden gözden geçirilmesi hakkınız olup olmadığı belirtilen e-posta adresine yazılı olarak bildirilecektir. Sonuca itiraz etme hakkınız yoktur ve ne yazık ki vize ücreti iadesi yapılmaz. Ancak tekrar vizeye başvurma hakkınız, aksi belirtilmediyse saklıdır.

Vizeniz Onaylandıktan Ne Kadar Süre Sonra Avustralya’ya Seyahat Edebilirsiniz?

Vizeniz onaylanır onaylanmaz, eğitiminizin başlamasına maksimum 4 ay kala Avustralya’ya seyahat edebilir, ülkeye erken giriş yapabilirsiniz.

Öğrenci (Subclass 500) Vizesi Çok Girişli Bir Vize midir?

Evet, öğrenci vizesi çok girişli bir vizedir. Vize süreniz boyunca dilediğiniz yere seyahat edip Avustralya’ya geri dönebilirsiniz. Bu durum size ailenizi de ziyaret etme imkânı tanır.

Avustralya eğitim kurumlarının kalitesi tüm dünya tarafından kabul görmektedir. Avustralya üniversiteleri, İngilizce dil okulları, TAFE kolejleri öğrencilerine son derece kaliteli ve modern bir eğitim hizmeti sunar. Avustralya’da eğitim almayı planlıyorsanız dil okulu, üniversite veya sertifika / diploma hangi eğitime giderseniz gidin mutlaka öğrenci vizesine başvuru yapmanız gerekir. 12 haftadan kısa programların eğitimleri turist vizesi kapsamında da alınabilir. Eğer eğitim alırken, çalışma izniniz de olsun istiyorsanız 12 haftalık eğitime gitseniz bile öğrenci vizesine başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.

1 Temmuz 2016 itibariyle Avustralya öğrenci vizesinde bir dizi köklü değişikliğe gidilmiştir. Artık Avustralya dışından yapılan öğrenci vizesi başvuruları da online olarak yapılmaya başlanmıştır. Avustralya’da alınan eğitimin türüne bakılmaksızın tüm öğrenciler ‘student visa 500’ vize türünde başvuru yapmaya başlamışlardır. 1 Temmuz 2016 öncesinde dil eğitimine başvuru yapanlar 573, sertifika ve diploma programlarına devam edenler 572, Avustralya üniversitelerinde lisans yada yüksek lisans programlarına devam edecekler 573, doktora programları için ise 574 vize kategorisine başvuru yapıyordu. Tüm bu vize kategorileri birleştirilerek tek çatı altında toplandı.
Avustralya öğrenci vizesinde yapılan değişiklikler birçok kolaylık getirmiştir.

Öğrencilerin vize başvuru formları online olarak doldurulmakta, tüm belgeler online olarak sisteme yüklenmektedir. Vize başvuru sonucu da elektronik ortamda vize onay mektubu yada ret mektubu şeklinde gelmektedir.
1 Temmuz 2016 itibariyle gelen en önemli değişiklik finansal şartlarla ilgilidir. Artık öğrenci vizesi dil başvurularında hesapta gösterilecek tutarın bankada en az 3 aydır bekliyor olması şartı kaldırılmıştır. Artık hesapta gösterilen paranın kaynağı kanıtlandığı sürece 3 ay para bekletme şartına takılmadan öğrenciler vize başvurularını kolayca yapabilmekteler.

Avustralya öğrenci vizesinde öğrencilerin sunması gereken bazı temel belgeler vardır.

1-En az 6 ay geçerli pasaport ( pasaportunuzun eğitim sürenizden en az 3 ay kadar fazla olmasını tavsiye ederiz)
2- Varsa eski pasaport ve vizelerinizin fotokopileri
3- 1 adet arka fonu açık vesikalık fotoğraf
4- COE belgesi ( Bu belge okul kabul belgesi geldikten sonra okula eğitim ücreti ödemesine istinaden gelen okul kayıt belgesidir. Avustralya Eğitim Dünyası sizin adınıza bunu yapmaktadır)
5- Öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi (edevlet üzerinden de alınabilir)
6- Mezunsanız diplomanız yada geçici mezuniyet belgeniz (edevlet üzerinden de alınabilir)
7-IELTS, TOEFL veya PTE skor belgeniz ( dil okulu vize başvurularında şart değildir, sertifika/diploma ve üniversite programlarında okulun veya üniversitenin ‘level’ ına göre istenebilir)
8- Çalışıyorsanız
-3 aylık maaş bordronuz
– Kurumdaki görevinizi ve işe giriş tarihinizi içeren işyeri referans mektubu
– SGK detaylı hizmet dökümü( e-devletten alınabilir)
9- İşyerinizden izinli olarak gidiyorsanız kurumunuzdan izin yazısı
10- Bugüne kadar almış olduğunuz İngilizce eğitimleri gösteren belgeler
– Üniversitede hazırlık okuduysanız, İngilizce hazırlık sınıfı okuduğunuzu gösterir yazı
– Herhangi bir kursta İngilizce eğitim aldıysanız sertifika veya kurumdan mektup
11- Arşivli ve İngilizce adli sicil kaydı (E-devletten alınabilir)
12- Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (tüm aile bireyleri görünmelidir)
13- Erkek başvuru sahipleri için askerlik durum belgesi
14- Evliyseniz evlilik cüzdanınız
15- Finansal Belgeler
Avustralya’daki eğitim, yol ve yaşam masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösterir belgeler sunmanız gerekmektedir.
-Güncel tarihli hesap hareketleri dökümü veya banka hesap cüzdanı
-Masraflarınızı karşılayan kişinin gelir belgeleri
a) Çalışıyorsa son 3 aylık maaş bordrosu
b) Emekli ise emekli maaş belgesi (E-devletten alınabilir)
c)Şirket sahibi ise şirket evraklarının fotokopisi( vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi, imza sirküleri fotokopisi)
d) Kira gelirleri varsa kira kontrat fotokopileri
– Sponsorluk mektubu ( masraflarınızı karşılayan kişi siz değilseniz sponsorunuzun masraflarınızı karşıladığını teyit eden yazı, örneği tarafımızca verilecektir.)

BİLGİ İSTEK FORMU

Ücretsiz Bilgi İstek Formumuzu Doldurun Danışmanlarımız Sizinle Hemen İletişime Geçsin